W ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat haszysz, nazywany również żywicą konopną, znacząco ewoluował. Jedno z większych międzynarodowych badań wskazuje na wzrost jego siły aż o 25 procent. Zawartość THC wzrosła, co potwierdza przeprowadzone na potrzeby naukowe badanie 80.000 XNUMX pobranych próbek narkotyków dostępnych powszechnie.
Powyższa konkluzja jest wynikiem pracy naukowców z Grupy ds. Uzależnień i zdrowia psychicznego na Uniwersytecie Bath. Analizie zostały poddane dane z ostatnich pięćdziesięciu lat pochodzące z USA, Wielkiej Brytanii, Holandii, Francji, Danii, Włoszech i Nowej Zelandii. Czasopismo Nałóg opublikowało wyniki badań ujawniając zmiany stężenia odurzającego THC na przestrzeni czasu.
Wzrost odurzającego związku w konopi indyjskiej
Powszechnie uznaje się że przyczyną wzrostu stężenia THC w marihuanie oraz żywicy konopnej jest rosnący udział mocniejszych odmian na rynku narkotykowym. Głownie takich jak sinsemilla. Liczbowo zmiany stężenia substancji odurzających szacuje się na 5 mg więcej z roku na rok. Poparciem przedstawianych faktów jest opinia eksperta, zawodowo zajmującego się badaniem siły narkotyków. Parafrazując, dr Tom Freeman stanowczo zaznaczył zwielokrotnienie intensywności narkotyków. Jego zdaniem środki odurzające ubiegłego półwiecza były o wiele słabsze.
Prozdrowotne właściwości haszyszu – za i przeciw
Wraz z upływem czasu zmieniło się nie tylko stężenie THC, narodziły się również pozytywne nastroje względem narkotyku oraz jego właściwości. Przede wszystkim doceniono medyczne zastosowanie konopi. Zdaje się nawet, że właściwości substancji mogą stać się podstawą medycyny naturalnej w przyszłości. Coraz częściej zauważa się pozytywny wpływ na zaburzenia natury psychologicznej oraz poprawę kondycji organizmu w przypadku innych chorób czy drobnych dolegliwości.
Nie dla wszystkich konopie indyjskie to tylko dobro. Marihuana należy do grona najbardziej popularnych narkotyków. Wciąż jednak w wielu krajach pozostaje nielegalna. Pojawiają się nawet głosy, że może przyczynić się do konieczności wprowadzenia programów ratunkowych dla osób nadużywających tego związku. Wzrost mocy narkotyku, w tym wypadku nie przemawia na korzyść ogólnej oceny.